
Modlite sa každý deň ruženec
Svätý Vincent de Paul odporúčal dať napríklad stranou iné modlitby, len nevynechávať ruženec. Svätý Alfons bol ochotný vynechať aj obed, pretože ruženec pokladal za dôležitejši.💛V blahorečeni sv. Jana Massiase, dominikána, čítame, že sa mu na smrteľnej posteli zjavila Panna Mária a povedala mu, že ustavičnou modlitbou ruženca vyslobodil z očistca milión štyristotisíc duší.
Pápež Gregor XVI. Nariadil, aby toto číslo bolo zaznamenané pri blahorečení na povzbudenie všetkých ctiteľov svätého ruženca.
Svätý Alfons Liguori vo veľmi pokročilom veku upadol do úplnej letargie. Vôbec nehovoril a nič nepočul. Jeho opatrovník dostal nápad. Priblížil sa k svätci a povedal: "Monsignore, musíme sa pomodliť ruženec." Na slovo "ruženec" svätec ihneď spozornel, otvoril oči a začal: "Deus in adiutorium meum intende. Svätý Alfons bol vždy pripravený modliť sa ruženec a modlil sa ho neúnavne.
Zvlášť vo svojom starobe mal ruženec v rukách od rána do večera. Podobne si počínali aj iní svätci. Usilovali o čo najväčšiu dobro a svojmu úsiliu a hrdinstvo nekládli žiadne medze. To je základná charakteristika svätcov. A k tomu pomáha predovšetkým modlitba.
Modliť sa znamená zotrvávať a žiť v nebi. "My máme vlasť v nebi" (Flp 3,20). Modliť sa znamená robiť to, čo robia v nebi svätí, ktorí sa tvárou v tvár Bohu a Márii opájajú modlitbou klaňania, chvály a vďaky.
Milovať vášnivo modlitbu, využívať k modlitbe každú príležitosť a byť v tom neúnavní je pre sväté najprirodzenejší vecí. Oni milujú Božie slovo: "Treba sa stále modliť a nikdy neustáva" (Lk 18,1). "Bez prestania sa modlite" (1 Sol 5,17). Preto nás neprekvapuje, že aj pokiaľ ide o modlitbu ruženca, riadili sa svätí plne touto zásadou: modliť sa a nepočítať. Napr. svätý Ignác z Loyoly nosil ruženec stále so sebou a neodkladal ho ani v noci pri spánku, akonáhle sa prebudil, ihneď sa modlil k Panne Márii.
V každej dobe a čase
Ani jeden deň by nemal uplynúť bez modlitby svätého ruženca. Nemal by uplynúť ani malý čas v záhaľke, bez toho by bol pretvorený modlitbou ruženca. Koľko ľudí sa ruženec vôbec nemodlí, a celé hodiny hľadí na televíziu, do novín alebo na internet alebo tárajú do prázdna.
Niektorí tvrdia, že na ruženec vôbec nemajú čas. Je to tak nemožné nájsť si štvrťhodinku na ruženec? Aj keby to bola pravda, je potrebné im povedať to, čo hovoril svätý Vincent de Paul a sv. svätý Ján Bosco: Snažte sa modliť ruženec aspoň rozložený na celý deň: jeden desiatok ráno po prebudení, jeden neskôr, jeden pred raňajkami ... Tri minúty na jeden desiatok, to predsa nie je veľa! Ak mate čas najdite si čas aj na celý ruženec.
Je však potrebné sa modliť ruženec každý deň ako prejav lásky k Panne Márii. Svätý Vincent de Paul odporúčal dať napríklad stranou iné modlitby, len nevynechávať ruženec. Svätý Alfons bol ochotný vynechať aj obed, pretože ruženec pokladal za dôležitejšie.
RUŽENEC NÁS ZACHRÁNIL
Počas nedávneho výletu do Londýna diskutoval nigérijský biskup Doeme o tom, ako islamistickí teroristi zničili jeho diecézu a prečo ho vízia Ježiša inšpirovala k duchovným bojom.
Je úplne jednoznačné, že je zapálený do modlitby ruženca, pretože ju vníma ako duchovnú zbraň, ktorá pomáha trpiacemu stádu, zvlášť v boji s teroristickou hrozbou Boko Haram. Jemu zverený ľud prežíva trápenie, a preto prosí ľudí, aby sa za nich modlili ruženec. Biskup práve odcestoval zo svojej diecézy Maiduguri, v štáte Borno v severovýchodnej Nigérii, na päťdňovú prehliadku Londýna, v rámci ktorej bude slúžiť omše, zúčastní sa prezentácií a rôznych stretnutí. V roku 2009 bol menovaný biskupom. On i jeho ľudia z diecézy žijú život plný tých najhorších prenasledovaní, ktoré zažili kresťania v nedávnej dobe. Islamská teroristická skupina Boko Haram zmenila diecézu Maiduguri na pustatinu zničených kostolov, domov, škôl a nemocníc.
“Boko Haram chce zničiť kresťanstvo na severovýchode Nigérie i mimo nej, dokonca aj na celom svete,” povedal biskup Doeme.
Litánie pustošenia
Biskup Doeme hovorí, že od začiatku povstania bolo zabitých približne 5 000 katolíkov. “Sú v nebesiach s miliónmi iných svätých a mučeníkov, ktorí sa teraz prihovárajú za nás na zemi,” povedal. 100 000 veriacich je vysídlených a 25 z jeho 46 kňazov bolo vyhnaných z ich apoštolátov, zatiaľ čo 45 rehoľných sestier utieklo. Viac ako 350 kostolov a farských domov zhorelo na popol a 22 zo 40 farských centier a kaplánskych sídel bolo opustených alebo obsadených Boko Haram.
Podľa Organizácie spojených národov bolo od roku 2009 zabitých najmenej 20 000 ľudí teroristami z Boko Haram, zatiaľ čo 200 z 276 dievčat z mesta Chibok uniesli v apríli 2014 a stále sú nezvestné. Asi 2,6 milióna ľudí bolo vysídlených do iných častí Nigérie alebo sa rozutekali do Čadu a Kamerunu.
Koncom septembra zástupca generálneho tajomníka OSN Toby Lanzer opísal situáciu ako najhoršiu, akú kedy videl, a predpovedal, že môže prekonať Sýriu z hľadiska humanitárnej pomoci. Milióny ľudí žijú v podmienkach podobných hladomoru. OSN sa obáva, že 70 000 až 80 000 detí zomrie hladom. Biskup však zostal. Prečo? A čo mu dáva silu zostať pri svojom ľude?
Vízia Ježiša s mečom
Bolo to veľmi ťažké. Mnohí sú zničení, ubolení, traumatizovaní, veľmi bezmocní. Áno, niektorí dokonca zažili chvíle pochybností,” vysvetlil. “Pýtajú sa: ‘Kde je Boh? Je nažive? Prečo nezasiahne?’”
Biskup Doeme vyrozprával príbeh o tom, čo sa stalo v jeden večer koncom októbra 2014.
“Bol som v svojej kaplnke, keď som sa modlil a odriekal som ruženec pred Sviatosťou oltárnou. Zrazu sa mi zjavil Pán, ktorý stál napravo od oltára. Nebola to fyzická vízia, ale duchovná. Vyzeral ako Ježiš – Dobrý pastier a oboma rukami držal meč. Dostal som strach. Povedal som: ‘Pane, čo je to?’ Nepovedal nič, len sa ku mne priblížil, nahol sa a podal mi meč, ktorý sa zmenil na ruženec. Potom mi povedal v angličtine: ‘Boko Haram je preč. Boko Haram je preč. Boko Haram je preč.’ Povedal to trikrát a potom zmizol. Veľmi sa ma to dotklo a celé mesiace som o tom rozjímajúc mlčal. Pán videl situáciu ľudí, a preto prišiel posilniť ich vieru, keď už strácali nádej. Nezjavil sa mi, pretože som dobrý. Som úbohý hriešnik. Urobil to, aby posilnil svoj ľud, najmä ružencom.”
Až v januári 2015 sa biskup Doeme verejne podelil so svojou víziou o Ježišovi. Počas stretnutia diecézneho duchovenstva povedal svojim kolegom pastierom, čo sa stalo. “Kňazi boli šťastní. Mysleli si, že je to dobré znamenie, a povzbudil som ich, aby boli horliví v modlitbe ruženca,” povedal.
Bitka vyhraná skrze ruženec
Pri tomto bode sa biskup Doeme usadil na stoličku a s vášňou a zápalom hovoril o svojom pláne ruženca pre diecézu. Celá táto situácia je príkladom toho, ako ruženec zmenil priebeh dejín a zachránil celé krajiny.
“V ten istý mesiac sme slávnostne zasvätili diecézu Nepoškvrnenému Srdcu Márie a odvtedy to robíme každý rok,” povedal. “Využil som to ako príležitosť, aby som ľuďom povedal o vízii a potrebe modlitby ruženca. Napísal som aj pastiersky list o ruženci a nabádal som k ružencovým sprievodom v diecéze, farnostiach, rodinách. Rozprával som o tom, koľko zázrakov priniesol ruženec po celom svete.”
Bez ruženca by v Brazílii nepadol komunizmus. Prezident Joao Goulart sa vrátil z Ruska naplnený komunistickým učením a začal budovať vládu komunizmu. Bol to kardinál de Barros Camara, ktorý povedal ľuďom, aby nasledovali posolstvo Panny Márie z Fatimy a tak státisíce ľudí vyšlo do ulíc, aby sa v sprievode modlili ruženec. 1. apríla 1964 prezident Goulart opustil krajinu spolu s členmi svojej vlády.
V roku 1986 vládol na Filipínach brutálny prezident Ferdinanda Marcosa. Ľudia žili v strachu a chudobe, zatiaľ čo on žil luxusný život a obohatil svoju rodinu na úkor chudobných. Aby sa zabránilo potenciálne krvavej bitke, kardinál [Jaime] Sin vyzval ľudí, aby sa modlili ruženec. Vtedy sa modlitby zúčastnili viac ako 2 milióny veriacich. Skončilo to pokojne a prezident z krajiny nakoniec utiekol.
Tieto historické poznania dávajú biskupovi Doememu pevne presvedčenie, že modlitba ruženca a jeho “ružencový plán do bitky” prinesie koniec teroristom z Boko Haram.
“Nemôžem presne povedať, ako to Panna Mária urobí. Má vlastný spôsob, ako zasiahnuť, a tak nech je to podľa nej. Som si istý, že sa to stane. Už sme to videli: Boko Haram ustupuje a skrýva sa v lesoch.”
Zázraky sa už dejú
V jeho tvári bolo vidieť presvedčenie a nádej, keď hovoril o niektorých zázračných veciach odohrávajúcich sa v jeho diecéze a ktoré spája s modlitbou ruženca. Hovorí, že od začiatku krízy nebol zabitý ani jeden z jeho kňazov a ani naňho nezaútočili ani sa ho nepokúsili zabiť.
“Na svojich cestách chodím v sutane a čiapke po verejnosti – aj mimo diecézy, ale nič sa mi nestalo.” Pridáva nasledujúci príbeh.
“Bola istá dedina, ktorú Boko Haram obsadil a jedna rodina stadiaľ sa nečakane ocitla uväznená vo vlastnom dome. Autá Boko Haram sa nachádzali dokonca hneď za domom, ale zázračne sa nikdy nedostali dovnútra. Rodina zostala v dome a viete čo? Ich jedlo sa vôbec nemíňalo a voda nevyčerpala – a takto to trvalo niekoľko mesiacov. Rodina sa modlila ruženec ráno, na poludnie a v noci a všetci zostali nažive v bezpečí. Je to akoby Panna Mária oslepila bojovníkov Boko Haram a urobila dom neviditeľným.”
V inom príbehu hovorí o tom, že katolíci sú zajatí a neskôr nevysvetliteľne vydaní na slobodu. Po celý čas utrpenia ostávajú v modlitbe ruženca. Biskup dodal, že po horlivých modlitbách k Panne Márii dokázal konečne zabezpečiť veľký pozemok na vybudovanie svätyne pre Pannu Máriu ustavičnej pomoci, hoci tento projekt je nádejou do budúcnosti.
Môžu kresťania žiť v pokoji?
Kresťanstvo je najviac prenasledované náboženstvo na svete. Prenasledovanie bolo súčasťou kresťanskej histórie, ešte keď Ježiš kráčal po zemi a neskôr keď poslal svojich apoštolov, aby ohlasovali evanjelium až do konca sveta.
Medzinárodná spoločnosť pre ľudské práva tvrdí, že 80% všetkých činov náboženskej diskriminácie v dnešnom svete je zameraných na kresťanov, zatiaľ čo Centrum pre štúdium globálneho kresťanstva odhaduje, že 100 000 kresťanov zomiera každý rok jednoducho kvôli tomu, že sú kresťanmi.
Dokáže biskup Doeme pri pohľade na tieto skľučujúce štatistiky, že je možný nástup pokoja?
“Kresťania sú najviac prenasledovaní na svete. Áno. Do určitej miery je to možné. Maiduguri bolo veľmi pokojné mesto až do roku 2006, kedy došlo k agresívnej reakcii na karikatúru Alaha v dánskym médiách. V meste bolo 52 kresťanských svätýň a 50 z nich bolo spálených na popol. Aj keď je pravda, že je veľa moslimských miest, kde kresťania žijú pokojne, no v iných miestach, ako je Irak, Sýria, Pakistan a Egypt, je to veľmi odlišné. Nie sú vždy za tým moslimovia – je to vec fundamentalistov, ktorých cieľom je oslabiť kresťanskú vieru. Ale my sme ľudia nádeje.”
Islam bol prítomný v Nigérii už v 11. storočí a od 16. storočia je väčšinovým náboženstvom v severnej časti krajiny. Myslí si biskup, že by bolo bezpečnejšie povzbudiť ľudí, aby žili v iných častiach Nigérie?
“A kam by šli?” odpovedal. “Toto je náš domov, naša krajina. Otázka znie inak: Kam pôjdu? Sú pripravení zostať?”
Je biskup pripravený zomrieť skôr než utiecť nebezpečenstvu?
“Ak by tomu tak nebolo, už by som odišiel. Boli isté tlaky, aby som odišiel, ale to by bola zbabelosť. Nezomrel snáď Pán za mňa na kríži? Prečo by som teda nemal pre neho položiť svoj život? Nie je to až tak ťažké, vzhľadom na to, čo náš Pán urobil pre mňa. Nebudem utekať a tak budem zdrojom sily pre mnohých biskupov v Nigérii a mimo nej.”
Humanitárna katastrofa
Konferencia katolíckych biskupov v Nigérii sa len tak neprizerá tvárou v tvár rastúcej humanitárnej situácii. Mnoho ľudí bolo vysídlených, iní sa pomaly vracajú. Správa z diecézy Maiduguri hovorí, že sa tam nachádza 10 000 sirôt a 7 000 vdov, ktoré potrebujú starostlivosť. “Cirkev robí veľa, aby pomohla v táboroch katolíkom, iným kresťanom a moslimom a tiež tým, ktorí museli odísť do iných krajín,” povedal biskup Doeme.
“Biskupská konferencia poskytla peniaze na nákup vecí pre vysídlencov v Kamerune. V decembri som šiel ako člen delegácie do táborov v Kamerune a dva dni predtým, ako som prišiel do Londýna, som osobne dohliadal na distribúciu záchranných prostriedkov pre moslimský tábor. Máme veľmi málo, ale snažíme sa. Nigéria je zložitá. Náboženstvo je veľký a nešťastný konflikt. Mnohí politici a zámožní ľudia ho využívajú, aby všetko zničili. Korupcia je tiež problém. Napríklad peniaze určené na boj proti Boko Haram (napr. nákup zbraní) skončia v súkromných vreckách, takže teroristi majú lepšie zbrane ako armáda. Súčasná vláda sa snaží, ale kresťania sú úplne zanedbávaní.”
OSN sa dovolávala 739 miliónov dolárov pre región známy ako jazero Chad Basin (Čadské jazero), ale získala len 197 miliónov dolárov. Biskup Doeme dúfa, že jeho čas v Londýne povzbudí ľudí, aby finančne podporili prebudovanie diecézy a starostlivosť o ľudí.
Posolstvo katolíkom na západe
Na konci rozhovoru biskup Doeme zvážnel. Odovzdal silné slová o Boko Haram, ale aj silné slová pre západ. “Na svete je veľa démonov a Boko Haram je diabolská skupina, ale na západe sú tiež démoni, najmä sekularizmus. Cirkev by sa mala zhostiť tejto úlohy, lebo iba Panna Mária dokáže zahnať diabla. “Musíme podporovať úctu k Panne Márii. Áno, Mária je riešením pre dnešný svet.”
Počas nedávneho výletu do Londýna diskutoval nigérijský biskup Doeme o tom, ako islamistickí teroristi zničili jeho diecézu a prečo ho vízia Ježiša inšpirovala k duchovným bojom.
Je úplne jednoznačné, že je zapálený do modlitby ruženca, pretože ju vníma ako duchovnú zbraň, ktorá pomáha trpiacemu stádu, zvlášť v boji s teroristickou hrozbou Boko Haram. Jemu zverený ľud prežíva trápenie, a preto prosí ľudí, aby sa za nich modlili ruženec. Biskup práve odcestoval zo svojej diecézy Maiduguri, v štáte Borno v severovýchodnej Nigérii, na päťdňovú prehliadku Londýna, v rámci ktorej bude slúžiť omše, zúčastní sa prezentácií a rôznych stretnutí. V roku 2009 bol menovaný biskupom. On i jeho ľudia z diecézy žijú život plný tých najhorších prenasledovaní, ktoré zažili kresťania v nedávnej dobe. Islamská teroristická skupina Boko Haram zmenila diecézu Maiduguri na pustatinu zničených kostolov, domov, škôl a nemocníc.
“Boko Haram chce zničiť kresťanstvo na severovýchode Nigérie i mimo nej, dokonca aj na celom svete,” povedal biskup Doeme.
Litánie pustošenia
Biskup Doeme hovorí, že od začiatku povstania bolo zabitých približne 5 000 katolíkov. “Sú v nebesiach s miliónmi iných svätých a mučeníkov, ktorí sa teraz prihovárajú za nás na zemi,” povedal. 100 000 veriacich je vysídlených a 25 z jeho 46 kňazov bolo vyhnaných z ich apoštolátov, zatiaľ čo 45 rehoľných sestier utieklo. Viac ako 350 kostolov a farských domov zhorelo na popol a 22 zo 40 farských centier a kaplánskych sídel bolo opustených alebo obsadených Boko Haram.
Podľa Organizácie spojených národov bolo od roku 2009 zabitých najmenej 20 000 ľudí teroristami z Boko Haram, zatiaľ čo 200 z 276 dievčat z mesta Chibok uniesli v apríli 2014 a stále sú nezvestné. Asi 2,6 milióna ľudí bolo vysídlených do iných častí Nigérie alebo sa rozutekali do Čadu a Kamerunu.
Koncom septembra zástupca generálneho tajomníka OSN Toby Lanzer opísal situáciu ako najhoršiu, akú kedy videl, a predpovedal, že môže prekonať Sýriu z hľadiska humanitárnej pomoci. Milióny ľudí žijú v podmienkach podobných hladomoru. OSN sa obáva, že 70 000 až 80 000 detí zomrie hladom. Biskup však zostal. Prečo? A čo mu dáva silu zostať pri svojom ľude?
Vízia Ježiša s mečom
Bolo to veľmi ťažké. Mnohí sú zničení, ubolení, traumatizovaní, veľmi bezmocní. Áno, niektorí dokonca zažili chvíle pochybností,” vysvetlil. “Pýtajú sa: ‘Kde je Boh? Je nažive? Prečo nezasiahne?’”
Biskup Doeme vyrozprával príbeh o tom, čo sa stalo v jeden večer koncom októbra 2014.
“Bol som v svojej kaplnke, keď som sa modlil a odriekal som ruženec pred Sviatosťou oltárnou. Zrazu sa mi zjavil Pán, ktorý stál napravo od oltára. Nebola to fyzická vízia, ale duchovná. Vyzeral ako Ježiš – Dobrý pastier a oboma rukami držal meč. Dostal som strach. Povedal som: ‘Pane, čo je to?’ Nepovedal nič, len sa ku mne priblížil, nahol sa a podal mi meč, ktorý sa zmenil na ruženec. Potom mi povedal v angličtine: ‘Boko Haram je preč. Boko Haram je preč. Boko Haram je preč.’ Povedal to trikrát a potom zmizol. Veľmi sa ma to dotklo a celé mesiace som o tom rozjímajúc mlčal. Pán videl situáciu ľudí, a preto prišiel posilniť ich vieru, keď už strácali nádej. Nezjavil sa mi, pretože som dobrý. Som úbohý hriešnik. Urobil to, aby posilnil svoj ľud, najmä ružencom.”
Až v januári 2015 sa biskup Doeme verejne podelil so svojou víziou o Ježišovi. Počas stretnutia diecézneho duchovenstva povedal svojim kolegom pastierom, čo sa stalo. “Kňazi boli šťastní. Mysleli si, že je to dobré znamenie, a povzbudil som ich, aby boli horliví v modlitbe ruženca,” povedal.
Bitka vyhraná skrze ruženec
Pri tomto bode sa biskup Doeme usadil na stoličku a s vášňou a zápalom hovoril o svojom pláne ruženca pre diecézu. Celá táto situácia je príkladom toho, ako ruženec zmenil priebeh dejín a zachránil celé krajiny.
“V ten istý mesiac sme slávnostne zasvätili diecézu Nepoškvrnenému Srdcu Márie a odvtedy to robíme každý rok,” povedal. “Využil som to ako príležitosť, aby som ľuďom povedal o vízii a potrebe modlitby ruženca. Napísal som aj pastiersky list o ruženci a nabádal som k ružencovým sprievodom v diecéze, farnostiach, rodinách. Rozprával som o tom, koľko zázrakov priniesol ruženec po celom svete.”
Bez ruženca by v Brazílii nepadol komunizmus. Prezident Joao Goulart sa vrátil z Ruska naplnený komunistickým učením a začal budovať vládu komunizmu. Bol to kardinál de Barros Camara, ktorý povedal ľuďom, aby nasledovali posolstvo Panny Márie z Fatimy a tak státisíce ľudí vyšlo do ulíc, aby sa v sprievode modlili ruženec. 1. apríla 1964 prezident Goulart opustil krajinu spolu s členmi svojej vlády.
V roku 1986 vládol na Filipínach brutálny prezident Ferdinanda Marcosa. Ľudia žili v strachu a chudobe, zatiaľ čo on žil luxusný život a obohatil svoju rodinu na úkor chudobných. Aby sa zabránilo potenciálne krvavej bitke, kardinál [Jaime] Sin vyzval ľudí, aby sa modlili ruženec. Vtedy sa modlitby zúčastnili viac ako 2 milióny veriacich. Skončilo to pokojne a prezident z krajiny nakoniec utiekol.
Tieto historické poznania dávajú biskupovi Doememu pevne presvedčenie, že modlitba ruženca a jeho “ružencový plán do bitky” prinesie koniec teroristom z Boko Haram.
“Nemôžem presne povedať, ako to Panna Mária urobí. Má vlastný spôsob, ako zasiahnuť, a tak nech je to podľa nej. Som si istý, že sa to stane. Už sme to videli: Boko Haram ustupuje a skrýva sa v lesoch.”
Zázraky sa už dejú
V jeho tvári bolo vidieť presvedčenie a nádej, keď hovoril o niektorých zázračných veciach odohrávajúcich sa v jeho diecéze a ktoré spája s modlitbou ruženca. Hovorí, že od začiatku krízy nebol zabitý ani jeden z jeho kňazov a ani naňho nezaútočili ani sa ho nepokúsili zabiť.
“Na svojich cestách chodím v sutane a čiapke po verejnosti – aj mimo diecézy, ale nič sa mi nestalo.” Pridáva nasledujúci príbeh.
“Bola istá dedina, ktorú Boko Haram obsadil a jedna rodina stadiaľ sa nečakane ocitla uväznená vo vlastnom dome. Autá Boko Haram sa nachádzali dokonca hneď za domom, ale zázračne sa nikdy nedostali dovnútra. Rodina zostala v dome a viete čo? Ich jedlo sa vôbec nemíňalo a voda nevyčerpala – a takto to trvalo niekoľko mesiacov. Rodina sa modlila ruženec ráno, na poludnie a v noci a všetci zostali nažive v bezpečí. Je to akoby Panna Mária oslepila bojovníkov Boko Haram a urobila dom neviditeľným.”
V inom príbehu hovorí o tom, že katolíci sú zajatí a neskôr nevysvetliteľne vydaní na slobodu. Po celý čas utrpenia ostávajú v modlitbe ruženca. Biskup dodal, že po horlivých modlitbách k Panne Márii dokázal konečne zabezpečiť veľký pozemok na vybudovanie svätyne pre Pannu Máriu ustavičnej pomoci, hoci tento projekt je nádejou do budúcnosti.
Môžu kresťania žiť v pokoji?
Kresťanstvo je najviac prenasledované náboženstvo na svete. Prenasledovanie bolo súčasťou kresťanskej histórie, ešte keď Ježiš kráčal po zemi a neskôr keď poslal svojich apoštolov, aby ohlasovali evanjelium až do konca sveta.
Medzinárodná spoločnosť pre ľudské práva tvrdí, že 80% všetkých činov náboženskej diskriminácie v dnešnom svete je zameraných na kresťanov, zatiaľ čo Centrum pre štúdium globálneho kresťanstva odhaduje, že 100 000 kresťanov zomiera každý rok jednoducho kvôli tomu, že sú kresťanmi.
Dokáže biskup Doeme pri pohľade na tieto skľučujúce štatistiky, že je možný nástup pokoja?
“Kresťania sú najviac prenasledovaní na svete. Áno. Do určitej miery je to možné. Maiduguri bolo veľmi pokojné mesto až do roku 2006, kedy došlo k agresívnej reakcii na karikatúru Alaha v dánskym médiách. V meste bolo 52 kresťanských svätýň a 50 z nich bolo spálených na popol. Aj keď je pravda, že je veľa moslimských miest, kde kresťania žijú pokojne, no v iných miestach, ako je Irak, Sýria, Pakistan a Egypt, je to veľmi odlišné. Nie sú vždy za tým moslimovia – je to vec fundamentalistov, ktorých cieľom je oslabiť kresťanskú vieru. Ale my sme ľudia nádeje.”
Islam bol prítomný v Nigérii už v 11. storočí a od 16. storočia je väčšinovým náboženstvom v severnej časti krajiny. Myslí si biskup, že by bolo bezpečnejšie povzbudiť ľudí, aby žili v iných častiach Nigérie?
“A kam by šli?” odpovedal. “Toto je náš domov, naša krajina. Otázka znie inak: Kam pôjdu? Sú pripravení zostať?”
Je biskup pripravený zomrieť skôr než utiecť nebezpečenstvu?
“Ak by tomu tak nebolo, už by som odišiel. Boli isté tlaky, aby som odišiel, ale to by bola zbabelosť. Nezomrel snáď Pán za mňa na kríži? Prečo by som teda nemal pre neho položiť svoj život? Nie je to až tak ťažké, vzhľadom na to, čo náš Pán urobil pre mňa. Nebudem utekať a tak budem zdrojom sily pre mnohých biskupov v Nigérii a mimo nej.”
Humanitárna katastrofa
Konferencia katolíckych biskupov v Nigérii sa len tak neprizerá tvárou v tvár rastúcej humanitárnej situácii. Mnoho ľudí bolo vysídlených, iní sa pomaly vracajú. Správa z diecézy Maiduguri hovorí, že sa tam nachádza 10 000 sirôt a 7 000 vdov, ktoré potrebujú starostlivosť. “Cirkev robí veľa, aby pomohla v táboroch katolíkom, iným kresťanom a moslimom a tiež tým, ktorí museli odísť do iných krajín,” povedal biskup Doeme.
“Biskupská konferencia poskytla peniaze na nákup vecí pre vysídlencov v Kamerune. V decembri som šiel ako člen delegácie do táborov v Kamerune a dva dni predtým, ako som prišiel do Londýna, som osobne dohliadal na distribúciu záchranných prostriedkov pre moslimský tábor. Máme veľmi málo, ale snažíme sa. Nigéria je zložitá. Náboženstvo je veľký a nešťastný konflikt. Mnohí politici a zámožní ľudia ho využívajú, aby všetko zničili. Korupcia je tiež problém. Napríklad peniaze určené na boj proti Boko Haram (napr. nákup zbraní) skončia v súkromných vreckách, takže teroristi majú lepšie zbrane ako armáda. Súčasná vláda sa snaží, ale kresťania sú úplne zanedbávaní.”
OSN sa dovolávala 739 miliónov dolárov pre región známy ako jazero Chad Basin (Čadské jazero), ale získala len 197 miliónov dolárov. Biskup Doeme dúfa, že jeho čas v Londýne povzbudí ľudí, aby finančne podporili prebudovanie diecézy a starostlivosť o ľudí.
Posolstvo katolíkom na západe
Na konci rozhovoru biskup Doeme zvážnel. Odovzdal silné slová o Boko Haram, ale aj silné slová pre západ. “Na svete je veľa démonov a Boko Haram je diabolská skupina, ale na západe sú tiež démoni, najmä sekularizmus. Cirkev by sa mala zhostiť tejto úlohy, lebo iba Panna Mária dokáže zahnať diabla. “Musíme podporovať úctu k Panne Márii. Áno, Mária je riešením pre dnešný svet.”
zdroj: ncregister.com
Vezmite si so sebou svätý ruženec
Bývali satanistaVezmite si so sebou sv. ruženec a dobite ním diabla až na smrť. Sú veci, ktorých sa diabol bojí. Najviac sa však bojí dobre vyformovaného katolíka; katolíka, ktorý chápe svoju vieru a ktorý vie, o čom je duchovný boj. Nechce bojovať s niekým, kto má na sebe všetko svoje brnenie. c
Aj bývali satanista David Arias hovorí: “Ruženec je silný. Keď sa niekto modlí ruženec, Zlý sa hnevá! https://www.verim.sk/od-satanistu-ku-katolickemu-ucitelovi/
Nigérijský biskup s ružencom proti teroristom - https://www.verim.sk/nigerijsky-biskup-s-ruzencom-proti-teroristom/
Svätá Mária Bertilla využila každej prestávky medzi prácou či štúdiom na modlitbu ruženca. Tiež svätý Robert Bellarmino kedykoľvek sa modlil ruženec. Svätý Jozef cestovín, otec desiatich detí, nestrácal čas pri cestovaní a modlil sa v dostavníku ruženec.
Je dobré využiť času čakania v obchode, u lekára, na zastávkach vlakov a autobusov. Keby sme využívali dôsledne tieto chvíle, koľko ružencov by sme sa dokázali pomodliť! Blahoslavený Diego Oddie, kadiaľ chodil, držal v mozolnatých prstoch ruženec. Predovšetkým na zastávkach autobusov bol spokojný, keď musel čakať, a naplnil čas modlitbou. Raz stretol na zastávke kňaza a pozval ho, aby sa s ním modlil ruženec. Kňaz odpovedal, že každú chvíľu príde autobus a už to nestojí za to. Brat Diego ho sladko vyzval ešte raz. Aby mal pokoj, kňaz sa k nemu pridal. A autobus prišiel, keď sa už modlili Zdravas, Kráľovná. Koľkokrát sa nám stane, že musíme čakať na dopravný prostriedok, ktorý sa oneskoril. Ruženec nám pomôže, aby sme "zhromažďovali poklady v nebi" (Mt 6,20).
Ruženec je kráľovná vsetkych pobožnosťou
Ruženec vyslobodzuje aj z očistca!
Jednej zbožné žene zomrel brat. Bola veľmi zarmútená touto stratou, tým bolestnejšie, že tento muž bol veľmi dobrým kresťanom. Vo sne uzrela P. Pia, ktorý ju tešil slovami: "Pomodli sa 200 ružencov, a tvoj brat pôjde rovno do neba."
Žena sa prebudila a myslela si, že to bol len obyčajný sen. Avšak ďalší deň sa vypravila za Otcom Piom. Sotva sa s ním stretla, bez toho aby si spomenula na sen, pýtala sa ho s plačom, čo môže urobiť pre svojho brata, ktorý je v očistci. P. Pio hneď povedal: "A nepovedal som ti to dnes v noci? Pomodli sa 200 ružencov, a tvoj brat pôjde rovno do neba. "
Ruženec má tiež túto mimoriadnu moc: urýchliť vyslobodenie duší z očistca. Poskytuje dušiam veľkú úľavu a pomoc. Keď raz P. Pio chcel darovať jednej svojej duchovnej dcére ruženec, povedal jej trasúcim sa hlasom: "Zverujem ti poklad. Nauč sa ho využívať. Vyprázdnime očistec. "
V blahorečeni sv. Jana Massiase, dominikána, čítame, že sa mu na smrteľnej posteli zjavila Panna Mária a povedala mu, že ustavičnou modlitbou ruženca vyslobodil z očistca milión štyristotisíc duší. Pápež Gregor XVI. Nariadil, aby toto číslo bolo zaznamenané v aktov o blahorečení na povzbudenie všetkých ctiteľov svätého ruženca.
Svätá Terézia od Ježiša nám zanechala písomnú správu, že sa raz, keď sa začala modliť ruženec, ocitla v extáze a videla očistec ako veľkú ohradu, v ktorej duša trpeli v očistca ohni. Keď začala, už pri prvom Zdravas Mária ihneď zbadala, ako na duše padá chladná voda, aby ich osviežila. Rovnako tak pri druhom a pri treťom. Pochopila z toho, že ruženec prináša dušiam veľkú úľavu, a nechcela ho vôbec prerušiť. Svätý Alfons preto ustavične odporúčal: "Ak chceme pomáhať dušiam v očistci, modlime sa za nich ruženec, ktorý im poskytuje veľkú úľavu."
Tiež svätý Anibal Maria di Francia tvrdí: "Keď sa za niektorú dušu v očistci modlíme ruženec, duša cíti, ako by plamene ochladli, a zakúšajú rajskú úľavu."
V jednom zo svojich kázní hovoril svätý Dominik o dobrodenia svätého ruženca pre duše v očistci. Ale jeden z poslucháčov sa tomu začal vysmievať. V noci zbadal ohnivú priepasť a trpiace duše a videl, ako Panna Mária plná materského súcitu podáva dušiam zlatú reťaz, aby ich vytiahla z tejto priepasti. Bol to zlatý reťaz svätého ruženca.
Mimoriadnym apoštolom ruženca za duše v očistci bol svätý Pompilio Pirotti. Svojimi ruženci vstúpil do dôverného priateľstva s dušami v očistci, ktoré mu prejavovali vďačnosť za posilu, akú im poskytoval touto modlitbou. Táto dôvernosť došla tak ďaleko, že svätec pri modlitbe počul, ako duša zodpovedajú druhou časťou Zdravas, Mária.
Ako veľkú lásku môžeme dušiam preukázať, keď sa za nich modlíme čo najviac ružencov!
„Drahé deti! Dnes vás pozývam, aby ste mi dali svoje srdce, aby som ho mohla pretvoriť, aby sa stalo podobným môjmu srdcu. Pýtate sa, drahé deti, prečo nemôžete odpovedať na to, čo od vás žiadam. Nemôžete preto, lebo ste mi nedali svoje srdce, aby som ho premenila. Hovoríte, ale nekonáte. Pozývam vás, aby ste robili všetko, čo vám hovorím. Potom budem s vami. Ďakujem vám, že ste prijali moje pozvanie.
--
Růženec vysvobozuje z očistce!
Jedné zbožné ženě zemřel bratr. Byla velmi zarmoucena touto ztrátou, tím bolestnější, že tento muž byl velmi dobrým křesťanem. Ve snu spatřila P. Pia, který ji těšil slovy: „Pomodli se 200 růženců, a tvůj bratr půjde rovnou do nebe.“
Žena se probudila a myslela si, že to byl jen pouhý sen. Nicméně další den se vypravila za Otcem Piem. Sotva se s ním setkala, aniž by si vzpomněla na sen, ptala se ho s pláčem, co může udělat pro svého bratra, který je v očistci. P. Pio ihned řekl: „A neřekl jsem ti to dnes v noci? Pomodli se 200 růženců, a tvůj bratr půjde rovnou do nebe.“
Růženec má také tuto mimořádnou moc: urychlit vysvobození duší z očistce. Poskytuje duším velkou úlevu a pomoc. Když jednou P. Pio chtěl darovat jedné své duchovní dceři růženec, řekl jí třesoucím se hlasem: „Svěřuji ti poklad. Nauč se ho využívat. Vyprázdníme očistec.“
V aktech blahořečení sv. Jana Massiase, dominikána, čteme, že se mu na smrtelné posteli zjevila Panna Maria a řekla mu, že ustavičnou modlitbou růžence vysvobodil z očistce milion čtyři sta tisíc duší. Papež Řehoř XVI. nařídil, aby toto číslo bylo zaneseno do aktů o blahořečení na povzbuzení všech ctitelů svatého růžence.
Svatá Terezie od Ježíše nám zanechala písemnou zprávu, že se jednou, když se začala modlit růženec, ocitla v extázi a viděla očistec jako velkou ohradu, ve které duše trpěly v očistcovém ohni. Když začala, již při prvním Zdrávas Maria ihned spatřila, jak na duše padá chladná voda, aby je osvěžila. Stejně tak při druhém a při třetím. Pochopila z toho, že růženec přináší duším velkou úlevu, a nechtěla ho vůbec přerušit. Svatý Alfons proto ustavičně doporučoval: „Chceme-li pomáhat duším v očistci, modleme se za ně růženec, který jim poskytuje velkou úlevu.“
Také svatý Anibal Maria di Francia tvrdí: „Když se za některou duši v očistci modlíme růženec, duše cítí, jako by plameny ochladly, a zakoušejí rajskou úlevu.“
V jednom ze svých kázání mluvil svatý Dominik o dobrodiní svatého růžence pro duše v očistci. Ale jeden z posluchačů se tomu začal vysmívat. V noci spatřil ohnivou propast a trpící duše a viděl, jak Panna Maria plná mateřského soucitu podává duším zlatý řetěz, aby je vytáhla z této propasti. Byl to zlatý řetěz svatého růžence.
Mimořádným apoštolem růžence za duše v očistci byl svatý Pompilio Pirotti. Svými růženci vstoupil do důvěrného přátelství s dušemi v očistci, které mu projevovaly vděčnost za posilu, jakou jim skýtal touto modlitbou. Tato důvěrnost došla tak daleko, že světec při modlitbě slyšel, jak duše odpovídají druhou částí Zdrávas, Maria.
Jak velkou lásku můžeme duším prokázat, když se za ně modlíme co nejvíce růženců!
Modlete se ustavičně
Svatý Alfons Liguori ve velmi pokročilém věku upadl do úplné letargie. Vůbec nemluvil a nic neslyšel. Jeho opatrovník dostal nápad. Přiblížil se k světci a řekl: „Monsignore, musíme se pomodlit růženec.“ Na slovo „růženec“ světec ihned zpozorněl, otevřel oči a začal: „Deus in adiutorium meum intende...“ Svatý Alfons byl vždy připraven modlit se růženec a modlil se ho neúnavně.
Zvláště ve svém stáří měl růženec v rukou od rána do večera. Podobně si počínali i jiní světci. Usilovali o co největší dobro a svému úsilí a hrdinství nekladli žádné meze. To je základní charakteristika světců. A k tomu pomáhá především modlitba.
Modlit se znamená setrvávat a žít v nebi. „My máme vlast v nebi“ (Flp 3,20). Modlit se znamená dělat to, co dělají v nebi svatí, kteří se tváří v tvář Bohu a Marii opájejí modlitbou klanění, chvály a díků.
Milovat vášnivě modlitbu, využívat k modlitbě každou příležitost a být v tom neúnavní je pro svaté nejpřirozenější věcí. Oni milují Boží slovo: „Je třeba se stále modlit a nikdy neustávat“ (Lk 18,1). „Bez přestání se modlete“ (1 Sol 5,17). Proto nás nepřekvapuje, že také pokud jde o modlitbu růžence, řídili se svatí plně touto zásadou: modlit se a nepočítat. Např. svatý Ignác z Loyoly nosil růženec stále s sebou a neodkládal ho ani v noci při spánku, jakmile se probudil, ihned se modlil k Panně Marii.
V každé době
Ani jeden den by neměl uplynout bez modlitby svatého růžence. Neměl by uplynout ani malý čas v zahálce, aniž by byl přetvořen modlitbou růžence. Kolik lidí se růženec vůbec nemodlí, a celé hodiny hledí na televizi, do novin nebo na internet anebo tlachají do prázdna.
Někteří tvrdí, že na růženec vůbec nemají čas. Je to tak nemožné najít si čtvrthodinku na růženec? I kdyby to byla pravda, je třeba jim říct to, co říkal svatý Vincenc z Pauly a svatý Jan Bosco: Snažte se modlit růženec rozložený na celý den: jeden desátek ráno po probuzení, jeden později, jeden před snídaní... Tři minuty na jeden desátek, to přece není mnoho! Je však třeba se modlit růženec každý den jako projev lásky k Panně Marii. Svatý Vincenc z Pauly doporučoval dát třeba stranou jiné modlitby, jen nevynechávat růženec. Svatý Alfons byl ochoten vynechat i oběd, protože růženec pokládal za důležitější.
Svatá Maria Bertilla využila každé přestávky mezi prací či studiem k modlitbě růžence. Také svatý Robert Bellarmin vkládal mezi své vážné studium přestávky, kdy se procházel a modlil se růženec. Svatý Josef Tovini, otec deseti dětí, neztrácel čas při cestování a modlil se v dostavníku růženec.
Je dobré využít času čekání v obchodě, u lékaře, na zastávkách vlaků a autobusů. Kdybychom využívali důsledně tyto chvíle, kolik růženců bychom se dokázali pomodlit! Blahoslavený Diego Oddi, kudy chodil, držel v mozolnatých prstech růženec. Především na zastávkách autobusů byl spokojen, když musel čekat, a naplnil čas modlitbou. Jednou potkal na zastávce kněze a pozval ho, aby se s ním modlil růženec. Kněz odpověděl, že každou chvíli přijede autobus a už to nestojí za to. Bratr Diego ho sladce vyzval ještě jednou. Aby měl klid, kněz se k němu přidal. A autobus přijel, když se už modlili Zdrávas, Královno. Kolikrát se nám stane, že musíme čekat na dopravní prostředek, který se zpozdil. Růženec nám pomůže, abychom „shromažďovali poklady v nebi“ (Mt 6,20).
Překlad -lš-
http://fatym.com/view.php?nazevclanku=svaty-ruzenec-a-svetci&cisloclanku=2011040042