Svätá Katarína Janovská – Očistec - (1447-1510)
Ó, láska moja, už nikdy viac svet a už žiaden hriech!
Ušla k svetským zábavám. Neskôr priznala, že za päť rokov svetského života nenašla pokoj ani na jediný okamih. Ako 26-ročná upadla do hlbokej depresie.
Vtedy sa v predvečer sviatku sv. Benedikta 20. marca 1473 vydala do kostola jemu zasvätenému. Prosila jeho a Pannu Máriu o Božiu milosť. Potom navštívila sestru v kláštore, ktorá jej poradila ísť na sv. spoveď.
Nadišla hodina jej obrátenia vyhľadala spovedníka. No skôr ako začala vyznávať hriechy, zasiahol ju lúč lásky Božej milosti tak prudko, že upadla do extázy. Uvidela s akou veľkou láskou ju Pán chcel pritiahnuť k sebe a aké utrpenie mu spôsoboval jej hriešny život. V hlbokej bolesti zvolala: Ó, láska moja, už nikdy viac svet a už žiaden hriech!
Po návrate rozjímala o bolestnom umučení Spasiteľa a v mystickom zážitku vnímala Kristovu krv, ktorá ju zaplavovala, aj Jeho slová: “Táto krv bola vyliata z lásky k tebe, na zahladenie tvojich hriechov.”
ZA AKÉ HRIECHY SA PYKÁ V OČISTCI
Sv. Ján Vianney - sv. Peter Damien hovorí, že jeho sestra zostala niekoľko rokov v očistci, pretože počúvala zlú svetskú pieseň pre trochou potešenia.
OBŽERSTVO ❤
Mária Columba Schonathová (1787) v zjavením zakúsila, že istá rehoľná sestra v očistci trpí veľkým smädom, pretože počas života zvykla jesť so žiadostivosťou a s Chvatom.
MÁRNIVOSŤ KRÁSY A HRIECHY TELA ❤
Stigrnatizovaná Anna Schäfferová (1925) z bavorského Mindelstettenu videla v extáze dievča, ktoré malo okolo hlavy svetlú žiaru. Dievčina jej oznámila, že na zemi patrila k vysokej šl'achte a teraz pyká za to, že bola pyšná na svoje krásne zuby. Zobrala pravú ruku stigmatizovanej a držala ju pred ústami, aby pocítila, akou velkou horúčavou musí trpieť. Anna Schäfferová dodáva: Z jej zubov vychádzala taká veľká páľava, že som si myslela, že sa mi spália kosti na ruke.
Inokedy videla dušu istej vznešenej dámy z Paríža v podobe velkej odpomej svine, ktorá sa Váľala v bahne. Táto dáma viedla nezriadený nečístí život a jej vinou vo Veľkej francúzskej revolúcii veľa kňazov prišlo o život. Pretože bola ctiteľkou svätej Margity, bola na Príhovor tejto svätej Bohom omilostená, predsa však nesmie až do konca sveta vyjsť z tejto stoky.
Márii Anne Lindmayrovej sa zjavila istá zosnulá rehoľníčka hrozne znetvorená, ako keby jej dravý vták rozožral tvár. Počas života bola táto rehoľníčka pyšná na svoju krásu. Ďalšia osoba, ktorá počas svojho života rada pozerala na nemravné obrazy, sa jej zjavila s neobyčajne bol'avými očami. 16. decembra
1704 sa jej ukázala grófka Sternbergová, ktorá veľmi trpela, pretože počas života ľahkomyseľne odhaľovala svoje telo, nosiac šaty s hlbokým výstrihom. Vyzerala veľmi zostarnuto, bola veľmi smutná a hovorila: „Ešte dlho nevojdem do domu. “ Tým naznačovala dĺžku trestu v očistci.
14. decembra 1712 sa jej zjavila istá laická spolusestra s veľmi opuchnutou rukou, ktorá bola celá Spálená. Povedala, že si veľmi zakladala na pekných rukách a rada sa vyhýbala ťažkým prácam, prenechávajúc ich spolusestrám. Za svoju lenivosť a nechuť k práci bola v očistci tvrdo potrestaná.
Niektorí musia trpieť v očistci toľko rokov, koľko viedli hriešny život. Blahoslavená Anna Mária Taigi (1837) z Ríma videla v očistci slávneho grófa. Tento gróf viedol spočiatku bujarý život, vyhľadávajúc neustále rozptýlenie a zábavu, neskôr sa však polepšil. Musel presne toľko rokov trpieť v očistci,
koľko ich prehýril na zemi
OPILSTVO
Inokedy sa Márii Anne Lindmayrovej zjavil v kaplnke Matky Božej v Kostole svätého Michala v Mníchove mŕtvy muž s pohárom vína v ruke, čím dal najavo, ako počas svojho života hrešil. Nariekal, že zomrel vo veľmi mladom veku a nemiernym pitím vína si svoj život skrátil o 40 rokov. Preto musel ešte 40 rokov trpieť v očistci. Mária Anna sa mu pokúsila pomôcť konaním 40-dňového pokánia a na základe toho, ako jej to bolo neskôr zjavené, ho v priebehu svojho pokánia vyslobodila z očistca.
Mária Anna Lindmayrová zasa videla v očistci známeho muzikanta, ktorý veľa pil. Zjavil sa jej v podobe ropuchy a hovoril, že sa jej musel preto takto ukázať, lebo sa rád zdržiaval na vlhkých a bahnistých miestach. Musel teda trpiet' o toľko viac, o koľko si pitím skrátil život.
ZANEDBÁVANIE MODLITBY ❤
Kráľný arcibiskup svätý Severinus sa po svojej smrti zjavil jednému zo svojich priateľov a povedal mu, že bol v očistci za to, že odložil večer modlitby, ktoré mal povedať ráno.
Kňazi budú v očistci prísnejšie potrestaní Klára Moesová vysvetľuje, že kňazi trpia V očistci zvyčajne dlhšími a ťažšími trestami ako laici, pretože im bolo daných viac milosti a viac poznania. Často trpia i pre cudzie previnenia ľudí, ktorí im boli zverení. „Vrchný pastier kresťanstva je prísne trestaný hoci aj za najmenšie chyby. Okrem toho som uvidela jedného vysokopostaveného cirkevného hodnostára, ktorý prevel'mi trpel v očistci, pretože nepokl'akol s patričnou úctou pred Najsvätejšou Sviatosťou.
Tým, ktorí svoje obrátenie odkladajú až na koniec svojho života, bude po smrti ťažko. Dominikánovi Heinrichovi Susovi (1365), ktorý mal mnoho zjavení, vyjavil Boh okrem iného aj toto: „Sú ľudia, ktorí Boha tak rozhnevalí, že musia byť v očistci až do súdneho dňa a nemôžu rozpoznat; či sa nachádzajú
v pekle alebo v očistci. Sú to bezbožný hriešnicí, ktorí pokánie odkladali až na koniec života a pred smrťou sa im preto dostalo len málo ľútosti.
Aké roky očisty budú pre tých kresťanov, ktorí nemajú žiaden problém , aby vynechali svoje modlitby na ospravedlnenie, že musia robiť nejakú naliehavú prácu! Ak naozaj chceme byť zachránený, mali by sme sa vyhnúť malým chybám, ako aj veľkým chybám, keďže odlúčenie od Boha je tak strašné, že trápi všetky tieto úbohé duše! Ách, ako trpíme! kričia k nám. Viac tu: http://jezismaria1.webnode.sk/ocistec/
Svätý Ján Vianney hovorí: Sv. Tomáš sa diví, ako človek, ktorý spáchal hoci iba jeden hriech v živote, môže sa smiať. Nikto z ľudí nie je v stave pochopiť, aké veľké zlo spočíva v smrteľnom hriechu. Keby som mohol otvoriť pekelné brány a ukázať vám všetky obete tohto hriechu, keby vám každý z odsúdených predstavil strašné utrpenia, ktoré musí znášať po celú večnosť – možno vtedy by ste mali aký taký pojem o tom, čo je hriech. Čokoľvek by som vám nepovedal z ambóny o jeho zle, vždy to bude čosi viac nejasné a vzdialené od samotnej skutočnosti hriechu.
Keby ste sa ma opýtali, čo je smrteľný hriech, tak vám odpoviem podľa sv. Augustína: Je to odvrátenie sa od Boha a nemúdre oddanie sa stvoreniam. V podstate hriechu tkvie to, že nás vzďaľuje od Boha, že je to pohŕdanie Bohom.
Čo je odtrhnutie sa od Boha? To je odpor proti Jeho sv. vôli. Týmto spôsobom hriešnik akoby hovoril Bohu: „Odíď odo mňa, nechcem Ti slúžiť, nechcem, aby si bol naďalej mojím Bohom. Pohŕdam Tebou a Tvojimi dobrami. Ty chceš toto a ja nie. Mne sa páči to, čo sa Tebe oškliví. Kážeš mi robiť to, čo nechcem“.Keď však človek spácha ťažký hriech, táto zázračná krása mizne; duša, podobná predtým anjelom, teraz sa stáva škaredou ako diabol alebo zdochlina ležiaca osem dní na slnečnom úpale.
Chcete ešte lepšie pochopiť ošklivosť hriechu?
Sv. Katarína Janovská zvolala, že odkedy spoznala zlo hriechu, nediví sa pekelným trestom, lebo oni sú skoro ničím v porovnaní so zlom hriechu. Sv. Magdaléna de Pazzi nemohla pochopiť, ako Ježiš Kristus mohol zomrieť za stvorenia také zvrátené, ako sú hriešnici.
Svätí sa báli na tomto svete iba hriechu. Aj my, keby sme pomocou svetla Božieho lepšie poznali ohavnosť hriechu, chceli by sme radšej tisíckrát zomrieť, ako sa dopustiť jedného takého priestupku. Spomeňte si, čo musel vytrpieť Kristus za hriechy ľudí! To Spasiteľ zomiera na kríži – Jeho telo roztrhané na kúsky pri bičovaní, tvár opľutá bezbožníkmi, hlava poprebíjaná tŕním – najkrajší z ľudských synov vyzeral ako úbohý červ! Vo chvíli Jeho smrti celý svet sa ocitol v zmätku: slnko sa pokrylo temnotami, zem sa chvela v základoch, skaly pukali, hroby sa otvárali a vychádzali z nich zomrelí.
Opýtajte sa samého Krista, prečo znáša takú hanebnú a ukrutnú smrť, a odpovie vám: „Synu, to kvôli hriechu. Keby všetky rozumné stvorenia na zemi i v nebi znášali najstrašnejšie muky, aj napriek tomu by nedokázali napraviť jeden všedný hriech.
Preto trpím, aby som zadosťučinil Božej spravodlivosti. Keby ma aspoň ľudia prestali za to znovu urážať“ – Aký nevďačný je človek, keď nechce pamätať na lásku, akú má k nemu Spasiteľ! Večnosť, ty sa nikdy neskončíš a budeš pomstiť urážky, ktoré hriech spôsobil tak dobrému, tak trpezlivému a milosrdnému Bohu.
Ako dlho ešte budeme v tomto zaslepení, ako dlho budeme znovu pribíjať na kríž milovaného Spasiteľa! Nečakajme, bratia, na smrť, lebo vtedy už nič nepomôžu naše úsilia, naše slzy a smútok. Lepšie je, ak stratíme všetko, akoby sme sa dopustili hriechu. Nikdy nezabúdajme, čo je hriech, aké nešťastie pripravuje pre nás v budúcom živote, akých dobier nás naveky zbavuje!
Porovnaj : Svätý Vianney
Svätá Katarína Janovská
(1447-1510) patrí k veľkým mystičkám stredoveku. Od Boha mala dar úplne nového chápania Božej lásky. Právom jej patrí titul „teologička očistca“, pretože to, čo jej dal Boh spoznať o tomto stave očisťovania duše, bolo v úplnom protiklade k vtedajším bežným predstavám o očistci – ktoré tvrdili, že očistec je miesto kdesi v útrobách zeme, kam je duša uvrhnutá, aby tam v hrozných mukách ohňa trpela za svoje hriechy.
Katarína sa narodila 15. apríla 1447 ako piate dieťa známej šľachtickej rodiny Fieschi. Jej otec, ktorý bol vicekráľom Neapola, ale zomrel pred jej narodením. Matka Francesca aj napriek tomu dokázala svojim deťom zabezpečiť v zámožnej janovskej spoločnosti znamenitú výchovu a vzdelanie.
Katarína je opisovaná ako „obzvlášť jemné, nadovšetko nežné a pekné dievča“, čo však platilo predovšetkým o jej duši. Pohľad na trpiaceho Pána na kríži zapálil v nej už ako v dieťati veľkú túžbu utešovať ho a preukazovať mu svoju lásku, takže vo všetkom hľadala možnosť ako prinášať obety. Keď mala 13 rokov, vyjadrila rozhodné želanie vstúpiť do kláštora Santa Maria delle Grazie, kde podľa rádovej regule sv. Augustína, žila už niekoľko rokov jej staršia sestra Limbania. Hoci bola Katarína na svoj vek veľmi zrelá, do kláštora ju neprijali.
Ako 16-ročná sa musela vydať za mladého Giuliana Adorna, aby sa tak spečatilo priateľstvo rozhádaných rodín Fieschi a Adorno.
Ušla k svetským zábavám. A za päť rokov nenašla na zemi pokoj ani na jediný okamih
Manžel sa však prejavil ako násilnícky, zvrhlý muž. Katarína sa z tohto utrpenia nakoniec ušla k svetským zábavám, prijala dámske rady, aby sa zapojila do víru spoločenského života. Začala chodiť na slávnosti. Ušla k svetským a hýrivým zábavam, ale v hĺbke duše nezabúdala pritom na Boha.
Neskôr priznala že za päť rokov tohto života nenašla pokoj ani na jediný okamih. Ako 26-ročná upadla do hlbokej depresie.
Hodina jej obrátenia vyhľadala spovedníka.
Vtedy sa v predvečer sviatku sv. Benedikta 20. marca 1473 vydala do kostola jemu zasvätenému. Prosila ho o milosť. Potom navštívila sestru v kláštore, ktorá jej poradila ísť na spoveď. Bez tušenia, že nadišla hodina jej obrátenia vyhľadala spovedníka. No skôr ako začala vyznávať hriechy, zasiahol ju lúč lásky Božej milosti tak prudko, že upadla do extázy. Uvidela svoj život a spoznala, s akou veľkou láskou ju Pán chcel pritiahnuť k sebe a aké utrpenie mu spôsoboval jej hriešny život.
V hlbokej bolesti zvolala: Ó, láska moja, už nikdy viac svet a už žiaden hriech!
Táto krv bola vyliata na zahladenie tvojich hriechov.
Po návrate rozjímala o bolestnom umučení Spasiteľa a v mystickom zážitku vnímala Kristovu krv, ktorá ju zaplavovala, aj Jeho slová: “Táto krv bola vyliata z lásky k tebe, na zahladenie tvojich hriechov.”
Katarínino obrátenie pri životnej spovedi čoskoro prinieslo dobré ovocie. Vedená Ježišovou láskou žila životom pokánia. Pridala sa k Spoločenstvu dám milosrdenstva a oddane sa venovala chudobným a chorým. Manželove príkoria začala prijímať s trpezlivosťou a vrúcne sa za neho modlila. Julián sa začal mierniť a po čase sa zmenil a verne jej pomáhal.
Svätá Katarína viedla život modlitby. Boh jej v mnohých extázach daroval poznanie tajomstiev svojej lásky. Oheň lásky v nej sa jej stal mučeníctvom, ale súčasne jej dával nenapodobiteľnú horlivosť v konaní dobra a v zapaľovaní Božej lásky v každom. Niekedy bolo až vidno plamene, ako prenikajú z jej tela.
Denne sa zúčastňovala svätej omši
Svätá Katarína si ukladala prísne pokánie a láskou priľnula ku Kristovi. Pri päte kríža jej Spasiteľ ukázal svoje Srdce, ktoré vnímala ako naplnené ohňom a prijala jeho pobozkanie. Potom mohla povedať: “Nežijem už ja, ale vo mne žije Ježiš.” Denne sa zúčastňovala svätej omše a prijímala Eucharistiu, aj keď časté sväté prijímanie nebolo v tej dobe zvykom. V advente a v pôstnej dobe žila len z Eucharistie, údajne počas 23 rokov.
Zomrela 15. septembra 1510. Katarínu Janovskú svätorečil pápež Klement XII. v r. 1737. V aktoch svätorečenia je uvedené: „Učenie našej svätej je čisté, bez omylov … a úplne serafínske. Jej neporušené telo je vystavené v Kostole S. Caterina a Santissima Annunziata v Janove.
Posledné roky života prežívala v bolestnej chorobe, s ktorou si lekári nevedeli dať rady. Jej tvár však častejšie žiarila nebeským pokojom.
Jej pohreb sa uskutočnil v nemocničnom kostole. Telesné pozostatky Kataríny boli po osemnástich mesiacoch vyzdvihnuté a nebol na nich vidieť žiadny rozklad. K potvrdeniu kultu došlo 6. apríla 1675 pápežom Klementom X. a za svätú ju vyhlásil 16. mája 1737 pápež Klement XII.
Katarína zanechala dva spisy. Do Duchovných dialógov spísala svoje zážitky – obrátenie a dni “v očisťujúcom ohni božskej lásky.” Druhý, s názvom “Traktár o očistci” Trattato del Purgatorio., jej získal prezívku “učiteľka očistca”. Opísala v ňom videnie očistcového ohňa, ktorý očisťuje dušu od ľahkého hriechu a od trestov za neodčinené hriechy na svete. Toto prirovnala ku spôsobu čistenia zlata ohňom. Duše sú pritom zaplavené Božou láskou, živené nádejou a trpia túžbou po videní Boha a prežívaní radosti dokonalej lásky, ktorej zdrojom je len On. Očistec je prirovnaný ku strašnej noci, ktorá sa zmení na šťastný deň. Preto sú pre duše potrebné modlitby, hlavne obetovanie svätej omše za ne.
------------------
svedectvo ženy
Svedectvo-obratenia-zeny
Oddávala som sa šialeným radovánkam - svedectvo ženy
svedectvo-zeny--hriesna-laska
------------
V povestnom spise Traktát o očistci Katarína opisuje, čo duša po prechode z tohto života do druhého zakúsi a ako je očisťovaná, aby dosiahla úplnú jednotu s Bohom. Katarína vo svojom vnútri roky prežívala tento očisťujúci proces duší. Vďaka jej spisom mnohí teológovia nadobudli celkom nové chápanie tohto miesta očisťovania, ako napr. učiteľ Cirkvi sv. František Saleský.
Keď pápež Benedikt XVI. na generálnej audiencii 12. januára 2011 hovoril o sv. Kataríne Janovskej, vyzdvihol tiež veľký význam jej mystiky pre teológiu:
„Drahí priatelia, svätí dosahujú vo svojom spojení s Bohom také hlboké ´poznanie´ Božích tajomstiev, … že môžu poskytovať pomoc aj teológom v ich úsilí o ´náhľad´ do tajomstiev viery, ako napríklad v otázke očistca.“
Očistec – miesto milosrdnej Božej lásky
Očistec pre Katarínu, to nie je vonkajší oheň, ale iste vnútorný, oheň Božej lásky. Vďaka ohňu lásky horiacemu v jej vlastnej duši pochopila, ako sa na mieste očistca vodí dušiam veriacich, ktoré sú očisťované od ´hrdze´ hriechu, od ktorej ešte neboli očistené počas pozemského života:
„Podstatnou príčinou všetkej bolesti utrpenia je hriech, dedičný hriech a osobný hriech. Boh stvoril dušu čistú, číru a slobodnú od každého hriechu s blaživou túžbou po ňom. Táto túžba dedičným hriechom zoslabla. Keď sa k tomu pridá aj osobný hriech, zmenšuje sa ešte viac. Čím viac ale tejto túžby v duši ubúda, tým sa stáva horšou, lebo tým menej sa jej Boh môže odovzdávať.“
Katarína vidí, ako sa duša zosnulého stretáva s Božou dobrotou a čistotou. V tejto Božej láske spoznáva ako v zrkadle seba samu, svoj hriech, svoje nedostatky až po tie najmenšie nedokonalosti. Ak je duša v stave milosti, čo znamená, že je schopná prijať Božie milosrdenstvo, tak ľutuje hriechy a celou vôľou sa rozhoduje už nikdy viac nezhrešiť. Skrze túto dokonalú ľútosť môže Boh oslobodiť dušu od následkov hriechu.
Teraz musí byť duša už len „očistená od hrdze a ošklivosti, ktoré boli spôsobené hriechom“. Ako sa na predmete ležiacom na slnku, ktorý je prikrytý, nemôžu prejaviť slnečné lúče, tak podobne je to aj s hrdzou hriechu. Je to akási deka, ktorou sú duše v očistci prikryté. Čím viac je hrdza hriechu stravovaná ohňom, tým viac duša odpovedá na žiaru pravého Slnka, ktorým je Boh.“
„Vidím, že zo strany Boha už brána do raja nie je viac zamknutá, pretože ten, kto chce vstúpiť, aj vstúpiť môže. Boh je len milosrdenstvo samo a stojí pred nami s otvorenou náručou, aby nás prijal do svojej slávy. Ale vidím tiež, že Boh je vo svojej podstate taký čistý a číry, že taká duša, ktorá by na sebe mala čo i len minimálnu nedokonalosť veľkosti drobnej črepinky, by sa čo najrýchlejšie vrhla do tisícich pekiel, len aby sa s takouto, čo i len minimálnou škvrnou neobjavila v prítomnosti Boha. Keďže vidí, že očistec je určený na odstraňovanie takýchto škvŕn, vrhne sa tam a považuje za veľké milosrdenstvo, že sa takýmto spôsobom môže oslobodiť od existujúcej prekážky, ktorá sa nachádza v nej samej.“
Sv. Katarína spoznáva, ako duše v očistci intenzívne prežívajú dva stavy:
„Na jednej strane ochotne nesú svoje bolestné utrpenie; áno, dokonca sa im zdá, že im cezeň Boh preukazuje veľké milosrdenstvo v porovnaní s tým, čo by si zaslúžili a nechcú sa zriecť ani kúska utrpenia, lebo jasne spoznávajú, že si ho spravodlivo zaslúžia.“
Na druhej strane duše v očistci prežívajú Božiu lásku, ktorá sa do nich vlieva a poskytuje im pokoj: „Tak prežívajú duše očisťované v očistci súčasne najväčšiu spokojnosť a najväčšie utrpenie; bez toho, že by jedno rušilo druhé.“
Očisťovanie duše ohňom Božej lásky porovnáva Katarína s procesom, akým sa získava zlato:
„Čím viac sa zlato taví, tým ušľachtilejším sa stane. Keď je zlato očistené na 24 karátov, oheň ho už nestravuje, akokoľvek by sa páľava ohňa vystupňovala.“
Katarína zakúsila aj to, ako v očistci všetko utrpenie a očisťovanie vychádza z lásky:
„Duša vidí v Božom svetle, ako ju on nikdy neprestáva priťahovať a láskyplne ju viesť k úplnej dokonalosti, a to s veľkou starostlivosťou a prezieravosťou a všetko len z čistej lásky. Zároveň jej ale Boh vo svojom svetle ukazuje aj to, aká prekážka sa v nej ešte nachádza, pre ktorú nedokáže nasledovať túto príťažlivú silu zjednocujúcej Božej lásky, s ktorou sa on k nej obracia. Duša spoznáva, čo pre ňu znamená, že je ešte zadržiavaná a nemôže uvidieť Božie svetlo, no zároveň má nevysloviteľnú túžbu, nechať sa bez prekážky pritiahnuť touto zjednocujúcou láskou. Práve poznanie všetkých týchto vecí plodí to bolestné súženie, ktorým duše v očistci trpia.
Boh ale ustavične priťahuje dušu k sebe a stále viac ju zapaľuje a nepoľavuje v tom, pokým ju neprivedie k pôvodnej čírej čistote, v akej bola stvorená.“
Teraz už môže duša vstúpiť do dokonalého zjednotenia sa s Bohom v nebi.
Zdroj: Víťazstvo srdca č.88/2012
http://modlitba.sk/?p=5965#comment-18597
Sv. Katarína spoznáva, ako duše v očistci intenzívne prežívajú dva stavy:
„Na jednej strane ochotne nesú svoje bolestné utrpenie; áno, dokonca sa im zdá, že im cezeň Boh preukazuje veľké milosrdenstvo v porovnaní s tým, čo by si zaslúžili a nechcú sa zriecť ani kúska utrpenia, lebo jasne spoznávajú, že si ho spravodlivo zaslúžia.“
Na druhej strane duše v očistci prežívajú Božiu lásku, ktorá sa do nich vlieva a poskytuje im pokoj: „Tak prežívajú duše očisťované v očistci súčasne najväčšiu spokojnosť a najväčšie utrpenie; bez toho, že by jedno rušilo druhé.“
Očisťovanie duše ohňom Božej lásky porovnáva Katarína s procesom, akým sa získava zlato:
„Čím viac sa zlato taví, tým ušľachtilejším sa stane. Keď je zlato očistené na 24 karátov, oheň ho už nestravuje, akokoľvek by sa páľava ohňa vystupňovala.“
Katarína zakúsila aj to, ako v očistci všetko utrpenie a očisťovanie vychádza z lásky:
„Duša vidí v Božom svetle, ako ju on nikdy neprestáva priťahovať a láskyplne ju viesť k úplnej dokonalosti, a to s veľkou starostlivosťou a prezieravosťou a všetko len z čistej lásky. Zároveň jej ale Boh vo svojom svetle ukazuje aj to, aká prekážka sa v nej ešte nachádza, pre ktorú nedokáže nasledovať túto príťažlivú silu zjednocujúcej Božej lásky, s ktorou sa on k nej obracia. Duša spoznáva, čo pre ňu znamená, že je ešte zadržiavaná a nemôže uvidieť Božie svetlo, no zároveň má nevysloviteľnú túžbu, nechať sa bez prekážky pritiahnuť touto zjednocujúcou láskou. Práve poznanie všetkých týchto vecí plodí to bolestné súženie, ktorým duše v očistci trpia.
Boh ale ustavične priťahuje dušu k sebe a stále viac ju zapaľuje a nepoľavuje v tom, pokým ju neprivedie k pôvodnej čírej čistote, v akej bola stvorená.“
Teraz už môže duša vstúpiť do dokonalého zjednotenia sa s Bohom v nebi.
Zdroj: Víťazstvo srdca č.88/2012
http://modlitba.sk/?p=5965#comment-18597
Ako môžeme dušiam v očistci pomáhať? V jednom posolstve nám Panna Mária hovorí: Dnes vás chcem pozvať, aby ste sa denne modlili za duše v očistci. Každá duša potrebuje modlitbu a milosť, aby prišla k Bohu a k Božej láske. A tým aj vy, drahé deti, získate nových orodovníkov, ktorí vám pomôžu v živote pochopiť, že všetky pozemské veci nie sú pre vás dôležité, že jedine po nebi má človek túžiť.
SVETSKÁ ZÁBAVA ❤
Svätá Katarína Janovská – o očistci - V hlbokej bolesti zvolala: Ó, láska moja, už nikdy viac svet a už žiaden hriech! sv. Ján Vianney - sv. Peter Damien hovorí, že jeho sestra zostala niekoľko rokov v očistci, pretože počúvala zlú pieseň pre trochou potešenia.
OBŽERSTVO ❤
Mária Columba Schonathová (T1787) v zjavením zakúsila, že istá rehol'ná sestra v očistci trpí veľkým smädom, pretože počas života zvykla jesť so žiadostivosťou a s Chvatom.
MÁRNIVOSŤ KRÁSY A HRIECHY TELA ❤
Stigrnatizovaná Anna Schäfferová (1925) z bavorského Mindelstettenu videla v extáze dievča, ktoré malo okolo hlavy svetlú žiaru. Dievčina jej oznámila, že na zemi patrila k vysokej šl'achte a teraz pyká za to, že bola pyšná na svoje krásne zuby. Zobrala pravú ruku stigmatizovanej a držala ju pred ústami, aby pocítila, akou velkou horúčavou musí trpieť. Anna Schäfferová dodáva: Z jej zubov vychádzala taká veľká pál'ava, že som si myslela, že sa mi spália kosti na ruke.
Inokedy videla dušu istej vznešenej dámy z Paríža v podobe velkej odpomej svine, ktorá sa Vál'ala v bahne. Táto dáma viedla nezriadený život a jej vinou vo Veľkej francúzskej revolúcii veľa kňazov prišlo o život. Pretože bola ctiteľkou svätej Margity, bola na Príhovor tejto svätej Bohom omilostená, predsa však nesmie až do konca sveta vyjsť z tejto stoky.
Márii Anne Lindmayrovej sa zjavila istá zosnulá rehoľníčka hrozne znetvorená, ako keby jej dravý vták rozožral tvár. Počas života bola táto rehol'níčka
pyšná na svoju krásu. Ďalšia osoba, ktorá počas svojho života rada pozerala na nemravné obrazy, sa jej zjavila s neobyčajne bol'avými očami. 16. decembra
1704 sa jej ukázala grófka Sternbergová, ktorá veľmi trpela, pretože počas života ľahkomysel'ne odhaľovala svoje telo, nosiac šaty s hlbokým výstrihom_
Vyzerala veľmi zostarnuto, bola veľmi smutná a hovorila: „Ešte dlho nevojdem do domu. “ Tým naznačovala dĺžku trestu v očistci.
14. decembra 1712 sa jej zjavila istá laická spolusestra s veľmi opuchnutou rukou, ktorá bola celá Spálená. Povedala, že si veľmi zakladala na pekných
rukách a rada sa vyhýbala ťažkým prácam, prenechávajúc ich spolusestrám. Za svoju lenivosť a nechuť k práci bola v očistci tvrdo potrestaná.
Niektorí musia trpieť v očistci toľko rokov, koľko viedli hriešny život. Blahoslavená Anna Mária Taigi (1837) z Ríma videla v očistci slávneho grófa. Tento gróf viedol spočiatku bujarý život, vyhľadávajúc neustále rozptýlenie a zábavu, neskôr sa však polepšil. Musel presne toľko rokov trpieť v očistci,
koľko ich prehýril na zemi
OPILSTVO
Inokedy sa Márii Anne Lindmayrovej zjavil v kaplnke Matky Božej v Kostole svätého Michala v Mníchove mŕtvy muž s pohárom vína v ruke, čím dal najavo, ako počas svojho života hrešil. Nariekal, že zomrel vo veľmi mladom veku a nemiernym pitím vína si svoj život skrátil o 40 rokov. Preto musel ešte 40 rokov trpieť v očistci. Mária Anna sa mu pokúsila pomôcť konaním 40-dňového pokánia a na základe toho, ako jej to bolo neskôr zjavené, ho v priebehu
svojho pokánia vyslobodila z očistca.
Mária Anna Lindmayrová zasa videla v očistci známeho muzikanta, ktorý veľa pil. Zjavil sa jej v podobe ropuchy a hovoril, že sa jej musel preto takto
ukázať, lebo sa rád zdržiaval na vlhkých a bahnistých miestach. Musel teda trpiet' o toľko viac, o koľko si pitím skrátil život.
ZANEDBÁVANIE MODLITBY ❤
Kráľný arcibiskup svätý Severinus sa po svojej smrti zjavil jednému zo svojich priateľov a povedal mu, že bol v očistci za to, že odložil večer modlitby, ktoré mal povedať ráno.
Kňazi budú v očistci prísnejšie potrestaní Klára Moesová vysvetľuje, že kňazi trpia V očistci zvyčajne dlhšími a ťažšími trestami ako laici, pretože im bolo daných viac milosti a viac poznania. Často trpia i pre cudzie previnenia ľudí, ktorí im boli zverení. „Vrchný pastier kresťanstva je prísne trestaný hoci aj za najmenšie chyby. Okrem toho som uvidela jedného vysokopostaveného cirkevného hodnostára, ktorý prevel'mi trpel v očistci, pretože nepokl'akol s patričnou úctou pred Najsvätejšou Sviatosťou.
Tým, ktorí svoje obrátenie odkladajú až na koniec svojho života, bude po smrti ťažko. Dominikánovi Heinrichovi Susovi (T1365), ktorý mal mnoho zjavení, vyjavil Boh okrem iného aj toto: „Sú ľudia, ktorí Boha tak rozhnevalí, že musia byť v očistci až do súdneho dňa a nemôžu rozpoznat; či sa nachádzajú
v pekle alebo v očistci. Sú to bezbožm' hriešnicí, ktorí pokánie odkladali až na koniec života a pred smrťou sa im preto dostalo len málo I'útosti.
Aké roky očisty budú pre tých kresťanov, ktorí nemajú žiaden problém , aby vynechali svoje modlitby na ospravedlnenie, že musia robiť nejakú naliehavú prácu! Ak naozaj chceme byť zachránený, mali by sme sa vyhnúť malým chybám, ako aj veľkým chybám, keďže odlúčenie od Boha je tak strašné, že trápi všetky tieto úbohé duše! Ách, ako trpíme! kričia k nám. ❤ Viac tu: http://jezismaria.weebly.com/svata-katarina-janovska--ocistec.html
Preto drahý začnime žiť život neba tu na zemi. Pozývame vás k modlitbe novény od 1. do 8. novembra za duše v očistci.
Ruženec je po svätej omši najúčinnejším prostriedkom, ako môžeme dušiam v očistci pomáhať (aj za obrátenie hriešnikov). Modlitbou ruženca (aj k Božiemu milosrdenstvu) sa denne vyslobodzuje mnoho duší, ktoré by inak museli ešte dlho trpieť.Tiež krížová cesta prináša veľkú úľavu, Almužny a dary, atď.
1. Veriaci, ktorý v deň Spomienky na všetkých zosnulých navštívi kostol alebo kaplnku a pomodlí sa Modlitbu Pána (Otče náš) a Vyznanie viery (Verím v Boha), môže získať úplné odpustky, ktoré sa môžu privlastniť iba dušiam v očistci.
Okrem tohto odpustkového úkonu sa žiada splniť tri podmienky:
sv. spoveď (krátko predtým alebo potom)
sv. prijímanie (najlepšie v ten istý deň)
modlitba na úmysel Svätého Otca (stačí Otče náš, Zdravas' a Sláva).
Okrem toho je potrebné vo všeobecnosti vylúčiť akúkoľvek pripútanosť k hriechu, a to aj všednému. Tieto odpustky možno získať od poludnia predchádzajúceho dňa až do polnoci určeného dňa.
2. Veriaci, ktorý nábožne navštívi cintorín a aspoň mysľou sa pomodlí za zosnulých, môže získať odpustky, ktoré sa môžu privlastniť iba dušiam v očistci, raz denne od 1. novembra do 8. novembra. Treba splniť aj ostatné podmienky.
Viac tu: http://jezismaria1.webnode.sk/ocistec/
Viac tu: http://jezismaria.weebly.com/svata-katarina-janovska--ocistec.html
Viac tu: http://jezismaria1.webnode.sk/jeden-den-v-ocistci/
http://jeziskristusnazaretsky.webnode.sk/
---
Chceš sa dozvedieť viac o škapuliari?
Tento článok, ti k tomu pomôže. Výsady Bratstva Panny Márie Škapuliarskej. Každý, kto nábožne nosí škapuliar a zachováva čistotu podľa stavu, , a kto v ňom zomrie, nezakúsi večný oheň, ako to prisľúbila Panna Mária a bude vyslobodený z očistca v prvú sobotu po svojej smrti.
Výsady Bratstva Panny Márie Škapuliarskej
1. Kto nosí škapuliar, a kto v ňom zomrie, nezakúsi večný oheň, ako to prisľúbila Panna Mária.
2. Ten, kto nosí škapuliar, si ako ctiteľ Božej Matky zabezpečuje jej ochranu pre dušu i telo v tomto živote a mimoriadnu pomoc v hodine smrti.
3. Každý, kto nábožne nosí škapuliar a zachováva čistotu podľa stavu, bude vyslobodený z očistca v prvú sobotu po svojej smrti.
4. Tí, ktorí nosia škapuliar sú duchovne spojení s karmelitánskym rádom a majú účasť na jeho duchovných dobrách v živote i po smrti, ako sú sv. omše, sv. prijímania, sebazaprenia, modlitby, pôsty a pod.
http://dechtice.fara.sk/skapuliar
St. John Vianney's Sermon on Purgatory. I come to tell you that they suffer in Purgatory, that they weep, and that they demand with urgent cries the help of your prayers and your good works.… You will tell me, perhaps: “Our parents lived good lives;they were very good people.” Ah! They needed little to go into these flames!
See what Albert the Great, a man whose virtues shone in such an extraordinary way, said on this matter.He revealed one day to one of his friends that God had taken him into Purgatory for having entertained a slightly self-satisfied thought about his own knowledge. The most astonishing thing was that there were actually saints there, even ones who were beatified, who were passing through Purgatory.Saint Severinus, Archbishop of Cologne , appeared to one of his friends a long time after his death and told him that he had been in Purgatory for having deferred to the evening the prayers he should have said in the morning.
What years of Purgatory will there be for those Christians who have no difficulty at all in deferring their prayers to another time on the excuse of having to do some pressing work!
http://catholicsaints.info/on-purgatory-by-saint-john-mary-vianney/
----
Purgatory Is Necessary Purification. Before we enter into full communion with God, every trace of sin within us must be eliminated and every imperfection in our soul must be corrected. At the General Audience of Wednesday, 4 August 1999, following his catecheses on heaven and hell, the Holy Father reflected on Purgatory.He explained that physical integrity is necessary to enter into perfect communion with God therefore "the term purgatory does not indicate a place, but a condition of existence", where Christ "removes ... the remnants of imperfection".
Make friends quickly with your accuser, while you are going with him to court, lest your accuser hand you over to the judge, and the judge to the guard, and you be put in prison;truly I say to you, you will never get out till you have paid the last penny (Matthew 5:25-26).
In Matthew 5:24-25, Jesus is even more explicit about Purgatory.
http://catholicsaints.info/on-purgatory-by-saint-john-mary-vianney/
..
SVETSKÁ ZÁBAVA ❤
Svätá Katarína Janovská – o očistci - V hlbokej bolesti zvolala: Ó, láska moja, už nikdy viac svet a už žiaden hriech! sv. Ján Vianney - sv. Peter Damien hovorí, že jeho sestra zostala niekoľko rokov v očistci, pretože počúvala zlú pieseň pre trochou potešenia.
OBŽERSTVO ❤
Mária Columba Schonathová (T1787) v zjavením zakúsila, že istá rehol'ná sestra v očistci trpí veľkým smädom, pretože počas života zvykla jesť so žiadostivosťou a s Chvatom.
MÁRNIVOSŤ KRÁSY A HRIECHY TELA ❤
Stigrnatizovaná Anna Schäfferová (1925) z bavorského Mindelstettenu videla v extáze dievča, ktoré malo okolo hlavy svetlú žiaru. Dievčina jej oznámila, že na zemi patrila k vysokej šl'achte a teraz pyká za to, že bola pyšná na svoje krásne zuby. Zobrala pravú ruku stigmatizovanej a držala ju pred ústami, aby pocítila, akou velkou horúčavou musí trpieť. Anna Schäfferová dodáva: Z jej zubov vychádzala taká veľká pál'ava, že som si myslela, že sa mi spália kosti na ruke.
Inokedy videla dušu istej vznešenej dámy z Paríža v podobe velkej odpomej svine, ktorá sa Vál'ala v bahne. Táto dáma viedla nezriadený život a jej vinou vo Veľkej francúzskej revolúcii veľa kňazov prišlo o život. Pretože bola ctiteľkou svätej Margity, bola na Príhovor tejto svätej Bohom omilostená, predsa však nesmie až do konca sveta vyjsť z tejto stoky.
Márii Anne Lindmayrovej sa zjavila istá zosnulá rehoľníčka hrozne znetvorená, ako keby jej dravý vták rozožral tvár. Počas života bola táto rehol'níčka
pyšná na svoju krásu. Ďalšia osoba, ktorá počas svojho života rada pozerala na nemravné obrazy, sa jej zjavila s neobyčajne bol'avými očami. 16. decembra
1704 sa jej ukázala grófka Sternbergová, ktorá veľmi trpela, pretože počas života ľahkomysel'ne odhaľovala svoje telo, nosiac šaty s hlbokým výstrihom_
Vyzerala veľmi zostarnuto, bola veľmi smutná a hovorila: „Ešte dlho nevojdem do domu. “ Tým naznačovala dĺžku trestu v očistci.
14. decembra 1712 sa jej zjavila istá laická spolusestra s veľmi opuchnutou rukou, ktorá bola celá Spálená. Povedala, že si veľmi zakladala na pekných
rukách a rada sa vyhýbala ťažkým prácam, prenechávajúc ich spolusestrám. Za svoju lenivosť a nechuť k práci bola v očistci tvrdo potrestaná.
Niektorí musia trpieť v očistci toľko rokov, koľko viedli hriešny život. Blahoslavená Anna Mária Taigi (1837) z Ríma videla v očistci slávneho grófa. Tento gróf viedol spočiatku bujarý život, vyhľadávajúc neustále rozptýlenie a zábavu, neskôr sa však polepšil. Musel presne toľko rokov trpieť v očistci,
koľko ich prehýril na zemi
OPILSTVO
Inokedy sa Márii Anne Lindmayrovej zjavil v kaplnke Matky Božej v Kostole svätého Michala v Mníchove mŕtvy muž s pohárom vína v ruke, čím dal najavo, ako počas svojho života hrešil. Nariekal, že zomrel vo veľmi mladom veku a nemiernym pitím vína si svoj život skrátil o 40 rokov. Preto musel ešte 40 rokov trpieť v očistci. Mária Anna sa mu pokúsila pomôcť konaním 40-dňového pokánia a na základe toho, ako jej to bolo neskôr zjavené, ho v priebehu
svojho pokánia vyslobodila z očistca.
Mária Anna Lindmayrová zasa videla v očistci známeho muzikanta, ktorý veľa pil. Zjavil sa jej v podobe ropuchy a hovoril, že sa jej musel preto takto
ukázať, lebo sa rád zdržiaval na vlhkých a bahnistých miestach. Musel teda trpiet' o toľko viac, o koľko si pitím skrátil život.
ZANEDBÁVANIE MODLITBY ❤
Kráľný arcibiskup svätý Severinus sa po svojej smrti zjavil jednému zo svojich priateľov a povedal mu, že bol v očistci za to, že odložil večer modlitby, ktoré mal povedať ráno.
Kňazi budú v očistci prísnejšie potrestaní Klára Moesová vysvetľuje, že kňazi trpia V očistci zvyčajne dlhšími a ťažšími trestami ako laici, pretože im bolo daných viac milosti a viac poznania. Často trpia i pre cudzie previnenia ľudí, ktorí im boli zverení. „Vrchný pastier kresťanstva je prísne trestaný hoci aj za najmenšie chyby. Okrem toho som uvidela jedného vysokopostaveného cirkevného hodnostára, ktorý prevel'mi trpel v očistci, pretože nepokl'akol s patričnou úctou pred Najsvätejšou Sviatosťou.
Tým, ktorí svoje obrátenie odkladajú až na koniec svojho života, bude po smrti ťažko. Dominikánovi Heinrichovi Susovi (T1365), ktorý mal mnoho zjavení, vyjavil Boh okrem iného aj toto: „Sú ľudia, ktorí Boha tak rozhnevalí, že musia byť v očistci až do súdneho dňa a nemôžu rozpoznat; či sa nachádzajú
v pekle alebo v očistci. Sú to bezbožm' hriešnicí, ktorí pokánie odkladali až na koniec života a pred smrťou sa im preto dostalo len málo I'útosti.
Aké roky očisty budú pre tých kresťanov, ktorí nemajú žiaden problém , aby vynechali svoje modlitby na ospravedlnenie, že musia robiť nejakú naliehavú prácu! Ak naozaj chceme byť zachránený, mali by sme sa vyhnúť malým chybám, ako aj veľkým chybám, keďže odlúčenie od Boha je tak strašné, že trápi všetky tieto úbohé duše! Ách, ako trpíme! kričia k nám. ❤ Viac tu: http://jezismaria.weebly.com/svata-katarina-janovska--ocistec.html
Preto drahý začnime žiť život neba tu na zemi. Pozývame vás k modlitbe novény od 1. do 8. novembra za duše v očistci.
Ruženec je po svätej omši najúčinnejším prostriedkom, ako môžeme dušiam v očistci pomáhať (aj za obrátenie hriešnikov). Modlitbou ruženca (aj k Božiemu milosrdenstvu) sa denne vyslobodzuje mnoho duší, ktoré by inak museli ešte dlho trpieť.Tiež krížová cesta prináša veľkú úľavu, Almužny a dary, atď.
1. Veriaci, ktorý v deň Spomienky na všetkých zosnulých navštívi kostol alebo kaplnku a pomodlí sa Modlitbu Pána (Otče náš) a Vyznanie viery (Verím v Boha), môže získať úplné odpustky, ktoré sa môžu privlastniť iba dušiam v očistci.
Okrem tohto odpustkového úkonu sa žiada splniť tri podmienky:
sv. spoveď (krátko predtým alebo potom)
sv. prijímanie (najlepšie v ten istý deň)
modlitba na úmysel Svätého Otca (stačí Otče náš, Zdravas' a Sláva).
Okrem toho je potrebné vo všeobecnosti vylúčiť akúkoľvek pripútanosť k hriechu, a to aj všednému. Tieto odpustky možno získať od poludnia predchádzajúceho dňa až do polnoci určeného dňa.
2. Veriaci, ktorý nábožne navštívi cintorín a aspoň mysľou sa pomodlí za zosnulých, môže získať odpustky, ktoré sa môžu privlastniť iba dušiam v očistci, raz denne od 1. novembra do 8. novembra. Treba splniť aj ostatné podmienky.
Viac tu: http://jezismaria1.webnode.sk/ocistec/
Viac tu: http://jezismaria.weebly.com/svata-katarina-janovska--ocistec.html
Viac tu: http://jezismaria1.webnode.sk/jeden-den-v-ocistci/
http://jeziskristusnazaretsky.webnode.sk/
---
Chceš sa dozvedieť viac o škapuliari?
Tento článok, ti k tomu pomôže. Výsady Bratstva Panny Márie Škapuliarskej. Každý, kto nábožne nosí škapuliar a zachováva čistotu podľa stavu, , a kto v ňom zomrie, nezakúsi večný oheň, ako to prisľúbila Panna Mária a bude vyslobodený z očistca v prvú sobotu po svojej smrti.
Výsady Bratstva Panny Márie Škapuliarskej
1. Kto nosí škapuliar, a kto v ňom zomrie, nezakúsi večný oheň, ako to prisľúbila Panna Mária.
2. Ten, kto nosí škapuliar, si ako ctiteľ Božej Matky zabezpečuje jej ochranu pre dušu i telo v tomto živote a mimoriadnu pomoc v hodine smrti.
3. Každý, kto nábožne nosí škapuliar a zachováva čistotu podľa stavu, bude vyslobodený z očistca v prvú sobotu po svojej smrti.
4. Tí, ktorí nosia škapuliar sú duchovne spojení s karmelitánskym rádom a majú účasť na jeho duchovných dobrách v živote i po smrti, ako sú sv. omše, sv. prijímania, sebazaprenia, modlitby, pôsty a pod.
http://dechtice.fara.sk/skapuliar
St. John Vianney's Sermon on Purgatory. I come to tell you that they suffer in Purgatory, that they weep, and that they demand with urgent cries the help of your prayers and your good works.… You will tell me, perhaps: “Our parents lived good lives;they were very good people.” Ah! They needed little to go into these flames!
See what Albert the Great, a man whose virtues shone in such an extraordinary way, said on this matter.He revealed one day to one of his friends that God had taken him into Purgatory for having entertained a slightly self-satisfied thought about his own knowledge. The most astonishing thing was that there were actually saints there, even ones who were beatified, who were passing through Purgatory.Saint Severinus, Archbishop of Cologne , appeared to one of his friends a long time after his death and told him that he had been in Purgatory for having deferred to the evening the prayers he should have said in the morning.
What years of Purgatory will there be for those Christians who have no difficulty at all in deferring their prayers to another time on the excuse of having to do some pressing work!
http://catholicsaints.info/on-purgatory-by-saint-john-mary-vianney/
----
Purgatory Is Necessary Purification. Before we enter into full communion with God, every trace of sin within us must be eliminated and every imperfection in our soul must be corrected. At the General Audience of Wednesday, 4 August 1999, following his catecheses on heaven and hell, the Holy Father reflected on Purgatory.He explained that physical integrity is necessary to enter into perfect communion with God therefore "the term purgatory does not indicate a place, but a condition of existence", where Christ "removes ... the remnants of imperfection".
Make friends quickly with your accuser, while you are going with him to court, lest your accuser hand you over to the judge, and the judge to the guard, and you be put in prison;truly I say to you, you will never get out till you have paid the last penny (Matthew 5:25-26).
In Matthew 5:24-25, Jesus is even more explicit about Purgatory.
http://catholicsaints.info/on-purgatory-by-saint-john-mary-vianney/
..